Awards given to Thomas Alva Edison Kiwanis Science & Engineering Fair winners

For Immediate Release

Contact – Re: Thomas A. Edison Regional Science & Inventor Fairs– Media inquiries to Lee Hughes (lee.hughes@edisonfairs.org) or call 239-337-8315. Additional information is available at edisonfairs.org website and at the https://twitter.com/EdisonFairs page. To view the Kiwanis Science Fair Awards Ceremony visit: https://www.facebook.com/EdisonFairs/

The Thomas Alva Edison Kiwanis Science and Engineering Fair Awards Ceremony presented by SONY Electronics, Inc. was held on the campus of Florida Gulf Coast University (FGCU) at Alico Arena on Thursday, January 30th, 2020. The ceremony is a signature event of the Fort Myers Kiwanis and a sanctioned Edison Festival of Light event.

Approximately 165 students were recognized with hundreds of family members looking on proudly. Winners of both Senior High Division and Junior High Division participants in 13 distinct science categories during the 63rd annual Thomas Alva Edison Kiwanis Science and Engineering Fair were announced last evening (see attached list of “Category Winners”).

345 students competed at the Fair, having already won at their school-level science fairs. Public, private and home school students from Lee and Charlotte Counties participated. All of those participating were judged by multiple well-qualified judges using rigorous criteria consistent with international norms. Additionally, this year’s Edison Fairs Food Drive raised 110 pounds of food and donation for the FGCU Food Pantry.

A full list of “Science Fair Winners” is attached below including the other Grand Prize winners selected to compete as Finalist at the 65th annual State Science and Engineering Fair of Florida in Lakeland, March 24th – 26th, 2020. A total of 34 students will be competing in Lakeland (see “Grand Award Winners”). Let’s wish our science students representing Southwest Florida at the State Science a successful competition.

Additionally, Six projects (Nine students) will be advancing to the Regeneron International Science and Engineering competition in Anaheim, CA, May 10-15, 2020 (see “Best of Fair–Senior Division” winners).

Over $100,000 in scholarships was awarded at Thursday’s Awards Ceremony. Thirty-four scholarships were awarded by FGCU with other scholarships donated by the Marie Glasgow AAUW Memorial Fund, Florida Southwestern State College, and James D. and Eleanor F. Newton Scholarship Fund. Those students advancing to State and International competitions will be competing for portions of millions of dollars in additional scholarships. Scholarship winners can be found in the bottom of the “Special Awards” attachment.

Scores of Special Awards were bestowed (see “Special Awards” winners). Sony Electronics, a long-time partner of the Kiwanis Science and the Edison Festival of Light Inventors Fair, donated over $12,000 in high-end personal electronics products to both the Kiwanis Science Fair and the Edison Festival of Light Inventors Fair, held the same day. Other Awards were made by individuals, organizations and agencies using special criteria set by the donors. Cash prizes, certificates of merit, memberships, tickets to events, trophies, prizes and experiential awards were given out during the program.

Please join us in congratulating all the participants in this year’s Kiwanis Science and Engineering Fair for their good efforts in presenting their STEM projects at the regional fair.

The Thomas A. Edison Regional Science and Inventor Fairs (TAERSIF) Steering Committee works year-round to organize the Regional event that hosts more than 700 local students. TAERSIF is a sanctioned event of the Edison Festival of Light. The Regional Fair and underwriting for student expenses for the Fairs is possible because of the support from the Fort Myers Kiwanis Club, Lee County and Charlotte County Public Schools, The Edison Festival of Light, Florida Gulf Coast University, Sony Electronics, The Edison & Ford Winter Estates, Hodges University, Florida Southwestern State College, the James and Eleanor Newton Scholarships, The Imaginarium Science Center , The Southwest Florida Regional Technology Partnership The Edison Innovators Association, the Entrepreneurs Society of Naples, the Scientist Society of Southwest Florida, Lee Memorial Health Systems, the Lee County Medical Society and numerous private donors and volunteers.

63rd annual Kiwanis Science & Engineering Fair: Category Award Winners

Award NumberDonorAwardProject NumberFirst NameLast NameSchool
1AIM Engineering & Surveying Inc.$50S-ENMS-04 (T)JamesPrendivilleFort Myers High School
1AIM Engineering & Surveying Inc.S-ENMS-04 (T)AnayNaikFort Myers High School
1AIM Engineering & Surveying Inc.S-ENMS-04 (T)SriramRavulapatiFort Myers High School
1AIM Engineering & Surveying Inc.$50S-ENMS-06LukaSmithCharlotte High School
1AIM Engineering & Surveying Inc.$50J-ENMS-09 (T)DeclanDerbaSaint Andrew Catholic School
1AIM Engineering & Surveying Inc.J-ENMS-09 (T)RenatoPantojaSaint Andrew Catholic School
1AIM Engineering & Surveying Inc.$50J-EAEV-06AndrewKusienskiSaint Francis Xavier Catholic School
1AIM Engineering & Surveying Inc.$50J-ENMS-03NoahRapsonMurdock Middle School
2American Association of University Women- Woman in STEMCertificate, $500, LuncheonS-BMED-02EmilyD'AngeloCanterbury (SR)
3American Association of University Women- First TimerCertificate, $100, LuncheonS-EAEV-13NatalyaPriceLehigh Senior High School
4American Meteorological ScoietyCertificateS-EAEV-01SarahJiangCape Coral High School
4American Meteorological ScoietyCertificateS-EAEV-02MelanyHernandezGood Shepherd Lutheran School
4American Meteorological ScoietyCertificateS-EAEV-18MarkLeoneEstero High School
4American Meteorological ScoietyCertificateS-ENMS-04 (T)JamesPrendivilleFort Myers High School
4American Meteorological ScoietyCertificateS-ENMS-04 (T)AnayNaikFort Myers High School
4American Meteorological ScoietyCertificateS-ENMS-04 (T)SriramRavulapatiFort Myers High School
5American Psychological AssociationCertificateJ-BEHA-01MehereenChowdhuryCanterbury (JR)
5American Psychological AssociationCertificateS-ANIM-02MayaChandarCanterbury (SR)
6ASM Materials Education FoundationCertificateS-ENMS-04 (T)JamesPrendivilleFort Myers High School
6ASM Materials Education FoundationCertificateS-ENMS-04 (T)AnayNaikFort Myers High School
6ASM Materials Education FoundationCertificateS-ENMS-04 (T)SriramRavulapatiFort Myers High School
6ASM Materials Education FoundationCertificateJ-PHYS-13ColeVanagasPunta Gorda Middle School
7Association of Women GeoscientistsCertificateS-EAEV-12MorganBarnesCanterbury (SR)
7Association of Women GeoscientistsCertificateJ-EAEV-05AbigailCudnikSaint Andrew Catholic School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-ANIM-06ChristopherPinoSaint Andrew Catholic School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-BEHA-01MehereenChowdhuryCanterbury (JR)
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-BEHA-02ShanikaFarahCanterbury (JR)
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-BEHA-16AnikaKokaCanterbury (JR)
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-BMED-09RobbyBallCharlotte Preparatory School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-BMED-17 (T)LyndseyHamsherL. A. Ainger Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-BMED-17 (T)LiannaHamsherL. A. Ainger Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-CMBI-05ElsaMarcetPaul Laurence Dunbar Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-CHEM-18MasonHuffmanCrestwell School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-CHEM-28AndrewPinoSaint Andrew Catholic School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-EAEV-28Kurukulasuriya NishiniFernandoPaul Laurence Dunbar Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-EAEV-37SamanthaMitchellSaint Francis Xavier Catholic School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-EAEV-38MichaelaFischerCanterbury (JR)
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-ENMS-01AviannaHillMurdock Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-ENEV-03NaissaEsperanceSaint Andrew Catholic School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-ENEV-08IsabelLiuCypress Lake Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-IMRS-02JulianSalcedoGood Shepherd Lutheran School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-MACO-02FelipeBoniniThree Oaks Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-MICR-04 (T)GabrielCintronSaint Michael Lutheran School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-MICR-04 (T)NickTufSaint Michael Lutheran School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-MICR-05RoseLowderL. A. Ainger Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-PHYS-05SophiePerkinsThree Oaks Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-PHYS-13ColeVanagasPunta Gorda Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-PHYS-20MilesHazelPunta Gorda Middle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-PLNT-11EmilyChesnutLexington MIddle School
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-PLNT-15AksharPatelBonita Springs Middle Center for the Arts
8Broadcom MastersCertificate, Nomination PacketJ-PLNT-24MichaelBrisenoLexington MIddle School
9Chief Information Officer (CIO) STEM Award of ExcellenceSpecial PresentationJ-PLNT-26SerenaKasai-HazekampLee Virtual School
9Chief Information Officer (CIO) STEM Award of ExcellenceSpecial PresentationJ-ENMS-08DhruvaSharmaPaul Laurence Dunbar Middle School
9Chief Information Officer (CIO) STEM Award of ExcellenceSpecial PresentationS-MACO-02LucasLimaLee Virtual School
9Chief Information Officer (CIO) STEM Award of ExcellenceSpecial PresentationS-ENEV-02HeidiKinseyFort Myers High School
10Earth Shine Institute - Argonauta AwardSpecial PresentationJ-EAEV-38MichaelaFischerCanterbury (JR)
10Earth Shine Institute - CommendationCommendationJ-EAEV-17AmayaEtcheverryCanterbury (JR)
11Florida Association of Science Teachers (FAST) - SR DivisionCertificate and $25S-EAEV-06SierraEdelsteinNorth Fort Myers High School
11Florida Association of Science Teachers (FAST) - JR DivisionCertificate and $25J-EAEV-35DanielPerezSaint Francis Xavier Catholic School
12Florida Power & Light - Energy AwardsSR $150S-ENMS-01DavidLiuDunbar High School
12Florida Power & Light - Energy AwardsJR $100J-IMRS-01MadalynnKrauseMurdock Middle School
13Florida Native Butterfly SocietyFamily Day TripS-ANIM-01AngelinaRomanoCape Coral High School
13Florida Native Butterfly SocietyFamily Day TripS-ANIM-02MayaChandarCanterbury (SR)
13Florida Native Butterfly SocietyFamily Day TripJ-ANIM-07SarahFeiockEvangelical Christian School (JR)
13Florida Native Butterfly SocietyFamily Day TripJ-ANIM-01AddisonStokesCypress Lake Middle School
13Florida Native Butterfly SocietyFamily Day TripJ-ANIM-02CamilleJohnsonPort Charlotte Middle School
13Florida Native Butterfly SocietyFamily Day TripJ-ANIM-05AshleighRyanMariner Middle School
13Florida Native Butterfly SocietyFamily Day TripJ-ANIM-06ChristopherPinoSaint Andrew Catholic School
13Florida Native Butterfly SocietyFamily Day TripJ-ANIM-09LoganStchurCharlotte Preparatory School
14TAERSIF Excellence in Engineering$50 awardsS-EAEV-18MarkLeoneEstero High School
14TAERSIF Excellence in Engineering$50 awardsS-ENEV-04CiaraLinvilleNorth Fort Myers High School
14TAERSIF Excellence in Engineering$50 awardsJ-ENMS-01AviannaHillMurdock Middle School
14TAERSIF Excellence in Engineering$50 awardsJ-ENMS-06BrittanyTarmanPunta Gorda Middle School
14TAERSIF Excellence in Engineering$50 awardsJ-ENMS-08DhruvaSharmaPaul Laurence Dunbar Middle School
15Greenwire Technology Solutions$100S-IMRS-04MelisaHernandezGood Shepherd Lutheran School
15Greenwire Technology Solutions$50S-IMRS-03 (T)ZhoucaiNiCape Coral High School
15Greenwire Technology SolutionsS-IMRS-03 (T)FahnmusaEdwardsCape Coral High School
15Greenwire Technology Solutions$50S-IMRS-02ChenBaoCanterbury (SR)
15Greenwire Technology Solutions$50S-MACO-02LucasLimaLee Virtual School
16Florida Everblades - Excellence in Sports Science4 ticketsJ-PHYS-18JakeEmburyMurdock Middle School
17Fort Myers Mighty Mussels - Excellence in Health Science1st Pitch, Gift BasketJ-EAEV-25KendallWilliamsThree Oaks Middle School
18Mu Alpha ThetaCertificateS-IMRS-02ChenBaoCanterbury (SR)
18Mu Alpha ThetaCertificateS-PHYS-04MorganBarkhurstMariner High School
19Naples Botanical Garden - Excellence in Plant Science4 general admission passesJ-PLNT-01AndreaGibbsMurdock Middle School
20Naples Zoo4 TicketsJ-ANIM-04HarryDoucetteLehigh Acres Middle School
21NASA Earth System Science AwardCertificateS-EAEV-12MorganBarnesCanterbury (SR)
21NASA Earth System Science AwardCertificateS-EAEV-18MarkLeoneEstero High School
22Nat'l Oceanic & Atmosperic Admin.Letter, CertificateJ-EAEV-38MichaelaFischerCanterbury (JR)
22Nat'l Oceanic & Atmosperic Admin.Letter, CertificateJ-EAEV-06AndrewKusienskiSaint Francis Xavier Catholic School
23Neogenomics$150, Lab tourS-CMBI-03IsaiahAsbedCanterbury (SR)
23Neogenomics$100, Lab tourJ-CMBI-05ElsaMarcetPaul Laurence Dunbar Middle School
24Passarella Consulting Ecologists Award$100J-EAEV-38MichaelaFischerCanterbury (JR)
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLS-PLNT-02 (T)MichelleFleishakerCanterbury (SR)
25Pure Florida Award for Research ExcellenceS-PLNT-02 (T)SamanthaStensrudCanterbury (SR)
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLS-EAEV-12MorganBarnesCanterbury (SR)
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLS-PLNT-03 (T)KathleenThaiPort Charlotte High School
25Pure Florida Award for Research ExcellenceS-PLNT-03 (T)TammyFloresPort Charlotte High School
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLJ-EAEV-22SeviCullumL. A. Ainger Middle School
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLJ-EAEV-41CarlyMcKayEvangelical Christian School (JR)
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLJ-EAEV-25KendallWilliamsThree Oaks Middle School
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLJ-EAEV-19HariMuhunthanSaint Michael Lutheran School
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLJ-EAEV-05AbigailCudnikSaint Andrew Catholic School
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLJ-EAEV-29ChristopherMancillaBonita Springs Charter School
25Pure Florida Award for Research Excellence$200 Gift Cards to Pure FLJ-EAEV-38MichaelaFischerCanterbury (JR)
26Ricoh Corporation for Sustainable DevelopmentCertificateS-CHEM-07YashfinRahmanRiverdale High School
26Ricoh Corporation for Sustainable DevelopmentCertificateJ-CHEM-18MasonHuffmanCrestwell School
27Shell Point Residents' Choice AwardAward and $100S-MACO-02LucasLimaLee Virtual School
27Shell Point Residents' Choice AwardAward and $100S-CMBI-03IsaiahAsbedCanterbury (SR)
27Shell Point Residents' Choice AwardAward and $100J-EAEV-28Kurukulasuriya NishiniFernandoPaul Laurence Dunbar Middle School
27Shell Point Residents' Choice AwardAward and $100J-ENMS-03NoahRapsonMurdock Middle School
28Society for In-Vitro BiologyCertificateS-MICR-02 (T)KoleYatesCanterbury (SR)
28Society for In-Vitro BiologyCertificateS-MICR-02 (T)MelinaManuelidisCanterbury (SR)
29Sunsplash Family Waterpark - Excellence in Aquatic Science2 PASSESJ-EAEV-18ColeElfenbeinL. A. Ainger Middle School
30UF Thompson Earth Systems Institute - Outstanding Science Communicator AwardPlaque, $100S-EAEV-01SarahJiangCape Coral High School
31US Agency for International Development USAIDCertificate and social media toolkitS-BEHA-05RyanScharlauCanterbury (SR)
31US Agency for International Development USAIDCertificate and social media toolkitS-BEHA-04MichaelCherbiniCypress Lake High School
32U.S. Metric AssociationCertificateS-EAEV-01SarahJiangCape Coral High School
32U.S. Metric AssociationCertificateS-PHYS-04MorganBarkhurstMariner High School
33US Air Force- JR DivisionCertificate, PrizeJ-ENMS-08DhruvaSharmaPaul Laurence Dunbar Middle School
33US Air Force- JR DivisionCertificate, PrizeJ-ENEV-03NaissaEsperanceSaint Andrew Catholic School
34US Air Force- SR DivisionCertificate, PrizeS-EAEV-18MarkLeoneEstero High School
34US Air Force- SR DivisionCertificate, PrizeS-MACO-02LucasLimaLee Virtual School
35U.S. Navy/U.S. Marine Corps- JR DivisionLetter, PrizeJ-PHYS-13ColeVanagasPunta Gorda Middle School
35U.S. Navy/U.S. Marine Corps- JR DivisionLetter, PrizeJ-PHYS-20MilesHazelPunta Gorda Middle School
35U.S. Navy/U.S. Marine Corps- JR DivisionLetter, PrizeJ-ENEV-03NaissaEsperanceSaint Andrew Catholic School
35U.S. Navy/U.S. Marine Corps- JR DivisionLetter, PrizeJ-PHYS-03HectorNavaBonita Springs Middle Center for the Arts
35U.S. Navy/U.S. Marine Corps- JR DivisionLetter, PrizeJ-EAEV-22SeviCullumL. A. Ainger Middle School
36U.S. Navy/U.S. Marine Corps- SR DivisionLetter, PrizeS-PHYS-04MorganBarkhurstMariner High School
36U.S. Navy/U.S. Marine Corps- SR DivisionLetter, PrizeS-ENMS-03JayChavakulaCanterbury (SR)
36U.S. Navy/U.S. Marine Corps- SR DivisionLetter, PrizeS-ENMS-01DavidLiuDunbar High School
37Stockholm Junior Water PrizeCertificateS-EAEV-01SarahJiangCape Coral High School
37Stockholm Junior Water PrizeCertificateS-EAEV-07ReiannAndersonLehigh Senior High School
37Stockholm Junior Water PrizeCertificateS-EAEV-17ChloeBrowderLemon Bay High School
37Stockholm Junior Water PrizeCertificateS-EAEV-09 (T)IsabellaMasonBonita Springs High School
37Stockholm Junior Water PrizeCertificateS-EAEV-09 (T)HaileyPhamBonita Springs High School
37Stockholm Junior Water PrizeCertificateS-EAEV-12MorganBarnesCanterbury (SR)
37Stockholm Junior Water PrizeCertificateS-EAEV-05AbigailFigueroaEast Lee County High School
38Yale Science & Engineering Association, Inc.Prelim Certificate & LetterS-BEHA-04MichaelCherbiniCypress Lake High School
38Yale Science & Engineering Association, Inc.Prelim Certificate & LetterS-MICR-03JohnCintronFort Myers High School
39Florida SouthWestern State College2-Year Scholarship ($2,000)S-EAEV-07ReiannAndersonLehigh Senior High School
40Southwest Florida Community Foundation, James D. & Eleanor F. Newton Scholarship4-Year Scholarship ($4,000)J-BEHA-01MehereenChowdhuryCanterbury (JR)
41Rochester Institute of Technology, GENIUS OlympiadCertificate, Nomination to ParticipateS-MICR-01VanessaKinleyBonita Springs High School
41Rochester Institute of Technology, GENIUS OlympiadCertificate, Nomination to ParticipateS-EAEV-12MorganBarnesCanterbury (SR)
42Marie Glasgow AAUW Memorial ScholarshipCertificate, $500 ScholarshipJ-ENEV-08IsabelLiuCypress Lake Middle School

63rd annual Kiwanis Science & Engineering Fair: Grand Award Winners (SSEF of Florida Finalists)

[table “19” not found /]

63rd annual Kiwanis Science & Engineering Fair: Best of Fair Winners

[table “20” not found /]

63rd annual Kiwanis Science & Engineering Fair: Special Award Winners

[table “22” not found /]

Submissions for the Art Contest close in ONE MONTH on Dec. 3rd!

X
Share This